#aktualności #ekstraliga #Zaglebie

26.10.2018

Trzy punkty w Gdańsku, hat-trick Luki

Zagłębie Sosnowiec wygrało w Gdańsku pokonując miejscową MH Automatykę 5:3. Trzy trafienia w dzisiejszym pojedynku zgromadził na swoim koncie Vladimir Luka.

Korespondencja z Gdańska.

Piątkowy mecz rozpoczął się fatalnie dla sosnowiczan, którzy już w drugiej minucie stracili bramkę. Po szybkiej kontrze gospodarzy Szymon Marzec szybkim strzałem przy słupku otworzył wynik spotkania. Radość w boksie miejscowych trwała jednak krótko bowiem  chwilę później do wyrównania doprowadził Vladimir Luka. Czech wykorzystał piękne nagranie Tomáš Káňi i precyzyjnie skierował krążek do siatki. Tuż po wznowieniu gry hokeiści MH Automatyki Gdańsk przeprowadzili akcję, po której bliski szczęścia był  Volodymyr Aleksyuk, lecz jego strzał pewnie wyłapał Rafał Radziszewski. W siódmej minucie meczu do głosu ponownie doszli hokeiści Zagłębia, jednak Lukáš Martinka z metra nie zdołał dobić próby Kamila Sikory. Sosnowiczanie optycznie przeważali na lodzie, jednak w bramce gdańszczan bardzo dobrze spisywał się Jewgienij Cariegorodcew. Bramkarz "Stoczniowca" kapitalnie wybronił  próbę Nikity Butsenko w dziesiątej minucie pojedynku. Dwie minuty później powinno być 1:2 dla Zagłębia. Po stracie krążka przez jednego z obrońców gospodarzy przed  kapitalną szansą znalazł się Luka lecz w sytuacji sam na sam nie trafił w bramkę. W 17 minucie optyczną przewagę na lodzie sosnowiczanie zamienili na bramkę. Po strzale z niebieskiej linii Marcina Horzelskiego krążek do siatki przekierował Adam Jaskólski. Wynik tercji na 1:3 dla Zagłębia w ostatniej minucie ustalił Luka, który kapitalnym uderzeniem zaskoczył Tomasza Witkowskiego, który chwilę wcześniej zastąpił między słupkami kontuzjowanego Cariegorodcewa (sosnowiczanie w danym momencie grali w liczebnym osłabieniu).

Początek drugiej tercji należał do zawodników Automatyki, którzy dwukrotnie zagrozili bramce Radziszewskiego. Najpierw strzałem nadgarstka popisał się Robin Malý, a chwilę później z niebieskiej linii szybkim strzałem naszego bramkarza próbował zaskoczyć Maciej Rompkowski. W 27 bliski szczęścia był  Kamil Charousek, lecz po jego strzale krążek do boku zbił Witkowski. W odpowiedzi szybką kontrę przeprowadzili gospodarze, po której Petr Polodna pokonał leżącego już na lodzie "Radzika". Kontaktowy gol sprawił, że podopieczni Marka Ziętary śmielej atakowali naszą bramkę często się odsłaniając. Fakt ten w  36 minucie wykorzystał Tomasz Kozłowski, który z bliska dobił uderzenie Charouska. Tercje zakończyło trafienie Jakuba Stasiewicza, który na sekundę przed kocem kary za nadmierną ilość graczy na lodzie Zagłębia zmienił tor lotu krążka po strzale Aleksyuka.

W ostatniej części piątkowego meczu drużyna gospodarzy  przez większość czasu starała się doprowadzić do wyrównania przeważając na lodzie, Zagłębie z kolei skupiło się na kontratakach. W 46 minucie Jan Steber silnie uderzył minimalnie nad lodem, jednak jego próbę pewnie powstrzymał Radziszewski. Chwilę później bramce Zagłębia zagroził Polodna lecz na posterunku ponownie doskonale spisał się sosnowiecki bramkarz. Na sześć minut przed końcem pojedynku krążek po raz piąty znalazł się w bramce gospodarzy, lecz gol nie został uznany spalony w polu bramkowym.

Na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry z bramki zjechał Witkowski. Chwilę później padła kolejna bramka dla Zagłębia. Jej autorem okazał się po raz trzeci w dniu dzisiejszym Luka, który wystrzelił krążek zza bramki Radziszewskiego. Guma przeleciała nad zawodnikami gospodarzy i wturlała się do siatki. Tym samym czeski napastnik zgromadził swojego pierwszego hat-tricka w tym sezonie zapewniając trzy punkty naszej drużynie.

MH Automatyka Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec 3:5 (1:3, 2:1, 0:1)

1:0 Szymon Marzec - Josef Vitek (01:40)
1:1 Vladimír Luka - Kamil Sikora, Tomáš Káňa (03:17)
1:2 Adam Jaskólski - Marcin Horzelski (17:14)
1:3 Vladimír Luka (19:52, 4/5)
2:3 Petr Polodna - Mateusz Danieluk (27:04)
2:4 Tomasz Kozłowski - Kamil Charousek, Michał Bernacki (35:28, 4/4)
3:4 Jakub Stasiewicz - Volodymyr Aleksyuk, Jegor Rożkow (37:04, 5/4)
3:5 Vladimír Luka - (58:21)

Sędziowali: Marcin Polak (główny) - Wojciech Moszczyński, Sławomir Szachniewicz (liniowi)
Strzały: 42 - 34.
Minuty karne: 4 - 6.
Widzów: 1500.

MH Automatyka: Cariegorodcew (od 14:28 Witkowski) - Chalupa, Malý; Steber, Polodna, Danieluk - Tieslukiewicz, Ałeksiuk; Vitek, Rożkow, Stasiewicz - Kantor, Pastryk; Strużyk, Pesta, Marzec - Lehmann, Dolny; Rompkowski, Wróbel, Smal.

Zagłębie: Radziszewski (Czernik n.g) - Działo, Charousek; Bernacki, Słaboń, Kozłowski - Martinka, Kaluža; Luka, Káňa, Sikora - Horzelski, Podsiadło; A. Jaskólski, Rutkowski, Bucenko - Gniewek, Duszak; Jarosz, Pędraś, Yerassov