#aktualności #Zaglebie #phl

27.01.2019

Zwycięstwo na zakończenie sezonu zasadniczego

Miłą niespodziankę na zakończenie sezonu regularnego zgotowali swoim kibicom hokeiści Zagłębia Sosnowiec. W wyjazdowym spotkaniu sosnowiczanie pokonali HC GKS Katowice 4:3. Zwycięskiego gola równo z syreną kończącą mecz zdobył Denis Akimoto.

Pierwsze minuty niedzielnego spotkania należały do gospodarzy, którzy raz po raz atakowali bramkę Rafała Radziszewskiego. Już w drugiej minucie wynik otworzyć mógł otworzyć Filip Starzyński jednak z bliska trafił wprost w bramkarza Zagłębia. Chwilę później Dušan Devečka  huknął z najazdu, jednak krążek przeleciał nad sosnowiecką bramką. Zagłębie pierwszą składną akcję przeprowadziło w piątej minucie, a próbę Łukasza Rutkowskiego barkiem wybronił Kevin Lindskoug. W 10 minucie wynik pojedynku otworzył Filip Starzyński, który z bliska dobił próbę Damiana Tomasika. Tuż po wznowieniu wynik mógł szybko podwyższyć Maciej Urbanowicz jednak uderzył wprost w łapaczkę Radziszewskiego. W 17 minucie Zagłębie doprowadziło do wyrównania, a podanie przed bramką Lindskouga na gola zamienił Błażej Salamon. Idąc za ciosem goście mogli wyjść na prowadzenie, lecz silne uderzenie Vladimira Luki zdołał wyłapać bramkarza "GieKSy". Kilkanaście sekund później  Lindskoug musiał jednak wyciągnąć krążek z bramki, po bramce Kozłowskiego.

Początek drugiej tercji należał do gospodarzy, lecz w bramce Zagłębia dobrze spisywał się Radziszewski. W 27 minucie meczu do wyrównania powinien doprowadzić Tomasz Malasiński, lecz przegrał swój pojedynek z bramkarzem sosnowiczan. W odpowiedzi zza linii bulika uderzył Denis Akimoto jednak strzelił obok słupka. Dużo większą precyzją chwilę później wykazał się Damian Słaboń, który po szybkiej kontrze uderzył w okienko. Dość niespodziewanie sosnowiczanie  śmielej zagrażali bramce rywala, lecz sytuacji sam na sam nie zdołali wykorzystać najpierw Kozłowski, a chwilę później Nikita Butsenko. Obaj zawodnicy uderzyli tylko w boczną siatkę. Katowiczanie jeszcze w drugiej odsłonie zdołali zdobyć kontaktową bramkę, a krążek z najbliższej odległości do bramki skierował Patryk Krężołek, który dobił próbę kolegi z drużyny.

Na początku trzeciej tercji grając w liczebnej przewadze gospodarze szybko mogli doprowadzić do wyrównania, jednak Jesse Jyrkkiö huknął wprost w Radziszewskiego. W odpowiedzi z bulika przymierzył Luka, lecz krążek do ciała zdołał przycisnąć bramkarz GKS. W 47 minucie po strzale  Devečki krążek odbił się od łyżwy Malasińskiego i wpadł pod poprzeczkę. Bramka ta nie została jednak uznana po analizie wideo. Prowadząca to spotkanie dwójka arbitrów nie miała natomiast problemu z uznaniem bramki Mārisa Jassa, który chwilę później przymierzył z niebieskiej linii obok zasłoniętego "Radzika". Decydująca o losach spotkania była akcja z ostatniej sekundy meczu. Po wygranym wznowieniu przez Kozłowskiego szybkim, a zarazem precyzyjnym strzałem popisał się Akimoto zapewniając Zagłębiu komplet punktów. Warto wspomnieć, że bramka ta została uznana po analizie wideo.

W dzisiejszym meczu na lodzie pojawił się już powracający po kontuzji Tomáš Káňa, który początkowo grał w czwartej piątce zaś w ostatniej tercji został przesunięty do pierwszego ataku,.

Tauron KH GKS Katowice - Zagłębie Sosnowiec 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
1:0 Filip Starzyński - Damian Tomasik (06:18)
1:1 Błażej Salamon - Tomasz Kozłowski (16:46)
1:2 Tomasz Kozłowski - Łukasz Podsiadło, Damian Słaboń (18:50)
1:3 Damian Słaboń - Błażej Salamon, Kamil Charousek (30:04)]
2:3 Patryk Krężołek - Tomasz Skokan (38:50)
3:3 Māris Jass - Tomasz Skokan, Jesse Jyrkkiö (46:59)
3:4 Denis Akimoto - Tomasz Kozłowski (59:59, 4/4)

Sędziowali: Michał Baca, Zbigniew Wolas (główni) - Rafał Noworyta, Szymon Urbańczyk (liniowi)
Minuty karne: 6-10
Strzały: 44-29
Widzów: ok 1200

Tauron KH GKS: Lindskoug - Tuhkanen, Jyrkkiö (2); Wronka, Rohtla (2), Malasiński (2) - Devečka, Jass; Strzyżowski, Starzyński, Skokan - Tomasik; Krężołek, Krężołek, Sawicki, Urbanowicz
Trener: Tom Coolen

Zagłębie: Radziszewski - Turoň, Pavúk (2); Stoklasa, Butsenko (2), Luka - Akimoto, Podsiadło; Kozłowski, Słaboń, Salamon - Charousek, Działo (2); A. Jaskólski, Rutkowski (2), Bernacki - Horzelski, Gniewek; Stojek, Sikora, Káňa.