#aktualności #hokej #Zaglebie #phl

1.02.2019

Zagłębie wyrównuje stan rywalizacji

Stan rywalizacji w pre play-off wyrównany. W piątkowym meczu hokeiści Zagłębia Sosnowiec pokonali Unię Oświęcim 5:3. Decydujące starcie w niedzielę w Oświęcimiu.

Piątkowy pojedynek rozpoczęła akcja Dariusza Gruszki, który szybkim strzałem z najazdu próbował otworzyć wynik spotkania. Próbę napastnika Unii pewnie zdołał jednak wybronić Rafał Radziszewski, który odbił nastrzelony krążek. W odpowiedzi grając w liczebnej przewadze dzisiejsi gospodarze objęli prowadzenie. Podanie z lewej strony tafli Tomasza Kozłowskiego na bramkę zamienił Łukasz Podsiadło, który podbił krążek nad interweniującym Michałem Fikrtem. Już minutę później do wyrównania mógł doprowadzić Iiro Vehmanen lecz krążek po jego uderzeniu odbił się od słupka sosnowieckiej bramki. W 12 minucie hokeiści z Oświęcimia powinni wyrównać,  lecz z bliska leżącego już bramkarza Zagłębia nie zdołał pokonać Sebastian Kowalówka, gdyż jego strzał łapaczką zdołał  powstrzymać "Radzik". To, że niewykorzystane sytuacje się mszczą minutę później potwierdziła akcja sosnowiczan, a krążek po strzale Błażeja Salamona do bramki dobił Kozłowski. Trzy minuty później było już 3:0 dla gospodarzy, a swoje drugie trafienie w dzisiejszym meczu zanotował Podsiadło, który dopadł do bezpańskiego krążka i silnym strzałem skierował go przy słupku. Tercję zakończyło trafienie Jana Danečeka, który z powietrza skierował krążek do bramki.

Drugą odsłonę od szybkiej bramki rozpoczęli podopieczni Marcina Kozłowskiego, a na listę strzelców wpisał się Filip Stoklasa. Czeski napastnik najpierw huknął w poprzeczkę, a chwilę później dobił swój własny strzał. W 27 minucie dość zaskakująco sosnowiczanie ponownie podwyższyli swoje prowadzenie. Grając w liczebnym osłabieniu w sytuacji sam na sam znalazł się Salamon, który zwodem położył Fikrta i pewnie skierował krążek do siatki. Dwie minuty później po drugiej stronie tafli zagotowało się pod bramką Zagłębia, lecz żaden z napastników gości nie potrafił skierować krążka za linię bramkową. Przyjezdni najdogodniejszą szansę na zmniejszenie strat mieli na dwie minuty przed końcem drugiej tercji, lecz Peter Bezuška nie zdołał wykończyć swojej indywidualnej akcji.

W trzeciej tercji już w jej drugiej minucie podopieczni Witolda Magiery zdołali wykorzystać grę w przewadze, a krążek po zamieszaniu pod bramką nad leżącym już na lodzie Radziszewskim do siatki skierował Aleksiej Trandin. Trafienie sprawiło, że goście częściej zagrażali bramce Zagłębia przez co trener Zagłębia poprosił o 30 sekundowy czas. Tuż po nim sosnowiczanie przeprowadzili trójkową akcję jednak Damian Słaboń przestrzelił z bliska. W 47 minucie przyjezdni ponownie stanęli przed szansą zdobycia bramki jednak po raz drugi w dzisiejszym meczu Vehmanen uderzył w słupek. Kolejne minuty ukazały grę, w której sosnowiczanie kontrolowali przebieg spotkania. Wynik meczu w ostatnich sekundach ustalił Dawid Maciejewski, który z bliska zmniejszył prowadzenie sosnowiczan.

Dzięki dzisiejszej wygranej Zagłębie wyrównało stan rywalizacji. Ostatni mecz tej pary zostanie rozegrany już w niedzielę w Oświęcimiu. Zwycięzca przystąpi do play-off. Przegrany będzie musiał walczyć o utrzymanie w lidze.

Zagłębie Sosnowiec Unia Oświęcim 5:3 (3:1, 2:0, 0:2)
5:2 - Aleksiej Trandin - Martin Przygodzki, Andrej Themár (41:27, 5/4),
5:3 - Dawid Maciejewski - Peter Bezuška, Aleksiej Trandin (59:59).

Sędziowali: Paweł Meszyński, Maciej Pachucki (główni) Maciej Byczkowski, Dariusz Pobożniak (liniowi).
Minuty karne: 18-12.
Strzały: 44-33.

Zagłębie: Radziszewski (2) Turoň (2), Pavúk (2); Stoklasa, Káňa (6), Luka Akimoto, Podsiadło; Kozłowski, Słaboń, Salamon Charousek, Działo; Butsenko, Rutkowski, Bernacki (2) Horzelski, Gniewek; Stojek, Sikora (4), A. Jaskólski.

Unia: Fikrt Šaur, Vehmanen (2); Themár, Trandin (2), Przygodzki P. Bezuška (2), Maciejewski; Tabaček, Daneček, S. Kowalówka Paszek, A. Kowalówka; Piotrowicz, Kiilholma (4), Adamus Gruszka, Malicki (2), Wanat.