HokejPiłka nożna

Aktualności

#trening #Zaglebie #phl

 17.06.2020

Przygotowanie motoryczne to nie tylko treningi na siłowni.

Jakub Baron

Jakub, sport w Twoim życiu nie jest od dziś. Jak to się zaczęło?
Sport był od zawsze w mojej rodzinie, moja Mama trenowała piłkę ręczną i grała w kadrze, mój Tata był karateką, a brat kopał w piłkę. Ja postawiłem na karate i udało mi się przeżyć sportową przygodę życia, łącznie z kadrą narodową i drużynowym medalem mistrzostw świata. Potem były treningi lekkiej atletyki i sprintu. A już od jakiegoś czasu sport, to w moim wydaniu ścieżka trenerska i naukowa.

Miałeś już okazję współpracować z hokeistami. Czy są różnice przygotowania do MHL a Ekstraligi.
Zajmuję się przygotowaniem motorycznym od paru lat. Miałem okazję być asystentem na treningach młodych hokeistów  z Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Janowie oraz na campie hokejowym w Tychach. Wspólnie z moją narzeczoną, również trenerem motorycznym, staramy się ciągle poszerzać swoją wiedzę i naukową i praktyczną. Oprócz pracy przy hokeju, byłem również odpowiedzialny za przygotowanie motoryczne całej akademii piłkarskiej. Opiekowałem się również paroma zawodnikami indywidualnie, z którymi pracowałem w My Fitness Place w Sosnowcu.
Co do samych przygotowań, to większość chłopaków znam i z SMSa i  MHL-u, którzy teraz są z nami w seniorce. Hokej to bardzo wymagający motorycznie sport i zdaję sobie sprawę z kluczowej roli fizyczności w tej dyscyplinie. Postaram się więc wykorzystać jak najlepiej swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. 


Przybliż proszę swój plan przygotowań drużyny na nadchodzący sezon.
Plan jest prosty. Walczyć, Trenować, Zagłębie musi panować :) 
W porównaniu do tradycyjnych przygotowań i sezonu bez pandemii, my mamy miesiąc przygotowań mniej. Zaczęliśmy na początku czerwca, więc musimy te przygotowania wykonać mądrzę i jak najbardziej efektywnie. Skończyliśmy już okres adaptacyjny i teraz zaczynamy trenować coraz intensywniej. Drużyna trenuje praktycznie dwa razy dziennie. Jest sporo pracy i na siłowni i na stadionie lekkoatletycznym, ale są też treningi w hali czy treningi regeneracyjne z elementami jogi. 
Uważam, że mamy dobrą atmosferę w drużynie, chłopcy dają z siebie 100%, podchodzą do tego bardzo profesjonalnie. A ja cieszę się, że mam wsparcie całego sztabu szkoleniowego i wspólną z Trenerem Klichem i Trenerem Kozłowskim wizję dotyczącą zespołu. 

Na początku Lipca drużyna na już wyjść na lód. Czy wtedy zmniejszy się natężenie treningów siłowych?
Przygotowanie motoryczne to nie tylko treningi na siłowni. Obecnie realizujemy treningi siłowe na lodowiskowej siłowni, mamy także treningi biegowe na stadionie lekkoatletycznym, trenujemy na też na hali sportowej i realizujemy treningi regeneracyjne z elementami jogi. Na pewno plan przygotowań zmieni się w momencie wejścia na lód. Ale planujemy elementy motoryczne realizować także na lodzie . 

Jak byś miał wybierać jeszcze raz, hokej czy.... karate?
A czy istnieje taki wybór? Ja najchętniej połączyłbym obie dyscypliny ;)